Min. vnútra SR a Centrálne monitorovacia riadiace stredisko – OTÁZKY/ODPOVEDE

Najčastejšie otázky

1. Čo presne znamená domáca 14-dňová karanténa?

O: Dobrý večer, zasielam Vám opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR, v ktorom je uvedené za akých podmienok je nariadená povinná karanténa a čo robiť a nerobiť v domácej izolácii.

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4092:o-robi-ano-nerobi-vndomacej-izolacii&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4092:o-robi-ano-nerobi-vndomacej-izolacii&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153

2. Syn sa vrátil zo zahraničia z práce na Slovensko, na tri dni. Potom sa vracia späť do zahraničia. Je to možné ?

O: Dobrý deň, zasielam Vám opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR, v ktorom je uvedené za akých podmienok je nariadená povinná karanténa.

http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_UVZSR_pri_ohrozeni_verejneho_zdravia_12.03.2020_karantena.pdf

3. Hladam pomoc ako sa dostat z Talianska domov na Slovensko.Som nedaleko Bolone a neviem si rady kedže autobusy ani vlaky na Slovensko nepremavaju.moje čislo na mobil je XX

O: Pán Adam, je mi ľúto, ale s Vašou prosbou Vám nemôžeme pomôcť. Každý občan, ktorý sa nachádza v zahraničí si na Slovensko má zabezpečiť dopravu individuálne. Dúfame, že sa Vám podarí úspešne vyriešiť Vašu životnú situáciu.

4. Dobrý deň, pekne prosím o informáciu. Vzhľadom na to, že my nepúšťame na územie SR ľudí bez trvalého, prechodného pobytu  a pracovného  pomeru, ako je to v prípade Rakúska. Môžu vycestovať opatrovateľky s prepravnou spoločnosťou alebo individuálne?

O : Podľa nám dostupných informácií, Rakúsko už zakázalo vstup na svoje územie a nie je možné vycestovať do Rakúska.

5. Dobrý deň, chcela by som sa informovať, akým spôsobom, sa dostanem do Bratislavy, keď priletím na Schwechat a medzinárodná autobusová preprava je zrušená. Bude sa organizovať odvoz ľudí, čo majú trvalé bydlisko v SR. Alebo taxíky budú môcť pod dohľadom zdravotníkov vykonávať tuto činnosť. Alebo sa.mam nechať dopraviť k hranici so SR a prejsť pešo. Ďakujem za odpoveď a porozumenie.

O: Dobrý deň, k hranici sa budete musieť dopraviť a následne ju prejsť pešo.

6. Dobrý deň, chcem sa opýtať ako postupovať v prípade keď manžel pracuje v Rakúsku na týždňovkách. Ak sa dnes vráti a má potvrdenie od  zamestnávateľa, že tam pracuje môže v nedeľu znova vycestovať. Ďakujem za odpoveď. 

O: Dobrý deň, áno, ale je dôležité dodržiavať karanténu na území SR. Samozrejme, ak s ním bývate v jednej domácnosti karanténa sa týka aj Vás. Vycestovanie Vášho manžela za prácou do Rakúska je taktiež determinované aj pravidlami a obmedzeniami, ktoré prijíma Rakúsko.

7. Syn pricestuje z Českej republiky takže on bude musieť byť v povinnej 14-dňovej karantény podľa vyhlásenia Ústredného krízového štábu. Ako je to z rodinnými príslušníkmi tohto pricestovaného ak nemá žiadne príznaky ochorenia? Musím aj ja ako rod. príslušník zo spoločnej domácnosti ostať v karanténe, alebo môžem chodiť do práce?

O: Dobrý deň, všetky osoby v spoločnej domácnosti musia zostať v 14-dňovej karanténe s osobou, ktorá prišla zo zahraničia. Pre osobu, ktorá nechce ohroziť svojich rodinných príslušníkov je pripravené karanténne ubytovanie v Gabčíkove.

8. Dobrý deň, som slovenský občan aktuálne sa nachádzajúci na území ČR. Dostáva sa mi nejasných inštrukcií z viacero overených zdrojov a nemôžem sa dovolať na telefónne čísla Ministerstva vnútra ani s použitím predvoľby. Týmto mailom by som Vás chcel poprosiť o informácie. V súčasnej situácii je pre mňa skoro nemysliteľné zostať v karanténe po príchode na Slovensko. Platí povinná 14-dňová karanténa aj pre občanov prichádzajúcich z územia ČR? Prípadne je tu možnosť ako sa jej vyhnúť? Veľmi pekne ďakujem vopred za pomoc.

O: Karanténa v zmysle Opatrenia úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia je povinná a pri jej nerešpektovaní je možné uložiť finančnú pokutu.

9. Dobry den, chtel bych se informovat, jak funguji a budou fungovat Vase opatreni skrz koronavirus. Byl jsem s partnerkou obcankou SK v Madarsku. Skrz pracovni povinosti musela partnerka odjet vcera do SK, a muj navrat k ni planuji priblizne v utery pristi tyden.

Dejte mi prosim vedet, zda pri ceste na SK je nutne neco dolozit. Doufam, ze opatreni, ktere COVID-19 vyvolal se nebudou podobat scenari Schindlerova seznamu.

O: Dobrý deň prajem, od 13.3.2020 7:00 hod je možný vstup na územie SR len pre občanov SR alebo občanov, ktorý majú na území SR trvalý, či prechodný pobyt, prípadne iné povolenie na pobyt. Po príchode sú povinní podstúpiť 14 dňovú karanténu.Na Vašu priateľku – občianku SR sa po návrate zo zahraničia vzťahuje povinnosť 14 dňovej karantény. Z Vášho mailu nie je jasné či ste občan SR. V prípade, že NIE STE občanom SR ale máte trvalý alebo prechodný pobyt na území SR, budete môcť vstúpiť na územie SR s povinnou domácou karanténou po dobu 14 dní. V prípade, že nie ste občanom SR a ani tu nemáte trvalý alebo prechodný pobyt, nebude Vám umožnený vstup na územie SR. V prílohe Vám zasielam aj rozhodnutie úradu verejného zdravotníctva.

10. Dobrý večer, prosím o usmernenie, či v rámci opatrení (zatvorenie barov) sa v tomto ráta aj zatvorenie pohostinstiev a krčiem v obciach aj mestách, nakoľko starostovia okresu nemajú na to jednoznačnú odpoveď.

O: Dobrý deň, pripájam Vám odkaz na oficiálne znenie Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR kde je legislatívne vymedzené akých druhov podnikov sa dotýkajú prijaté opatrenia:

http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_UVZ_SR_o_zakaze_a_obmedzeni_prevadzok_15032020.pdf

V prípade ďalších otázok odporúčame kontaktovať priamo Úrad verejného zdravotníctva SR na tel. číslo 0917 222 682.

Odpoveď na dotazy ku konanie obecných/mestských/miestnych/župných zastupiteľstiev . poslala Sekcia verejnej správy MV SR

Podľa usmernenia Úradu verejného zdravotníctva, ako aj vzhľadom na vyhlásenie mimoriadneho stavu vládou SR, odporúčame veľmi zvážiť, či je zasadnutie obecného zastupiteľstva nevyhnutné vzhľadom na možné ohrozenie života a zdravia ľudí.  Zasadnutia obecného zastupiteľstva sú podľa zákona o obecnom zriadení verejné a súčasná situácia nenapĺňa podmienky na vylúčenie verejnosti zo zasadnutia. Verejnou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva sa zakázalo organizovať hromadné podujatia. Ak je to potrebné, môžete sa s poslancami dohodnúť operatívne napríklad cez telefón alebo e-mailom. Prijatie VZN má zákonom stanovený postup – zverejnenie vopred, možnosť verejnosti vzniesť pripomienky a ich zapracovanie a pod., ktorý platí aj v súčasnej situácii. Je naozaj otázne, či v rámci tejto mimoriadnej situácie je nevyhnutné prijímať akékoľvek VZN ohľadom účinnosti iných VZN. Ohľadom ďalších otázok k vzniknutej situácií kontaktuje Úrad verejného zdravotníctva.

Otázky na ktoré nevieme odpovedať

1. Ak pôjde pre študentov napr. do Francúzska autom aj za cenu, že po návrate ostane doma v 14-dňovej karanténe, kto jej vie povedať, či hranice sa počas jej presunu cez Rakúsko a Švajčiarsko do Francúzska neuzavrú?

O: Dobrý deň. Čo sa týka prechodnosti hraníc kontaktujte ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR.

2. Prosím a krízový štáb nerozmýšľa nad tým, ako zabezpečiť vycestovaných Slovákov domov, my sme síce tu individuálne, ale lietadlo s ktorým sme prišli bolo plné, veľa Slovákov pokračovalo ďalej na Zanzibar. Predsa Dubaj je prestupná destinácia. 

O: V súčasnosti platí, že občan vycestovaný v zahraničí si má zabezpečiť individuálny návrat. To však neznamená, že v závislosti  od vývoja situácie sa Vami uvádzaným problémom ústredný krízový štáb nebude zaoberať.

3. Dobrý deň, žijem s manželom v jednej domácnosti v prihraničnom regióne s ČR, manžel bohužiaľ nemá ani trvalý ani prechodný pobyt na Slovensku, je onkologický pacient, potrebuje ísť v dohľadnej dobe na chemoterapiu do Brna, dva dni po sebe, ja s ním musím ísť ako doprovod dva dni po sebe do Brna. Ako to máme urobiť aby sa z chemoterapie v Brne mohol dostať domov na Slovensko? Ako mu mám robiť dva dni po sebe doprovod bez toho aby som išla do karantény? Môžeme dostať výnimku? Bude stačiť potvrdenie z obecného úradu že býva v rodinnom dome na Slovensku? Ako mám riešiť výnimku pre seba aby som nešla do karantény?

O: Dobrý deň, k tomu či musíte podstúpiť karanténu, keď prejdete cez hranice sa informujte na infolinkách Úradu verejného zdravotníctva SR, takisto sa informujte či Vášmu manželovi bude na prechod hraníc stačiť potvrdenie z obecného úradu a potvrdenie od ošetrujúceho lekára.

4. Dobrý den, vzhledem k současné situaci na Slovensku a přijatých opatření v rámci hraničních přechodů se vedení naší společnosti GEMO SLOVENSKO spol. s r.o., se sídlem v Bratislavě dotazuje, zda zaměstnanci naší stavební společnosti se státní příslušností ČR (nemají trvalý ani přechodný pobyt na území SR) mohou průběžně projíždět hranicemi mezi ČR a SR v obou směrech do zaměstnání.

Jsme stavební společnosti a nyní  se nám jedná zejména  o personální zajištění  naší stavby obchodního centra v Prešově. Budeme rádi i za případné další informace ,legislativu, zdroje, odkazy… s ohledem na obor, ve kterém působíme tzn. STAVEBNICTVÍ.

Předem díky za poskytnutí informací obratem, abychom svým českým kolegům na Slovensku mohli poskytnout kvalifikované odpovědi.

O: Povinnosti k Vami položenej otázke nájdete na http://www.uvzsr.sk/docs/info/covid19/Opatrenie_UVZSR_pri_ohrozeni_verejneho_zdravia_12.03.2020_karantena.pdf. S ďalšími otázkami sa prosím obráťte na Úrad verejného zdravotníctva SR.

5. Dobrý deň, ako je to možné že na hraniciach otáčajú naspäť aj ľudí ktorí majú potvrdenie z prace že sú pendleri. Ako k tomu zamestnaní ľudia v Rakúsku prídu. Zavádzate opatrenia ktoré nemáte vôbec doriešené. Ďakujem za odpoveď.

O: Dobrý deň

V prípade, že máte trvalý alebo prechodný pobyt v SR a pracujete v blízkych prihraničných oblastiach (napríklad Hainburg), neplatí povinnosť 14-dňovej karantény po návrate do SR. Avšak je potrebné preukázať sa každý deň pri hraničnom vstupe/výstupe pracovnou zmluvou resp. potvrdením, že v cudzine pracujete.

V prípade práce vo vzdialenejších oblastiach (napríklad Viedeň) už platí povinnosť 14-dňovej karantény po návrate na Slovensko.

K jednotlivým – konkrétnym prípadom sa Sekcia krízového riadenia MV SR nemôže vyjadriť, službu na hranici vykonáva Policajný zbor.

6. Dobrý deň, nikde neviem zistiť, kto kedy zabezpečí distribúciu osobných ochr. prostriedkov / respiratori, rukavice, obaly na použitý mat. …./ a dezinfekciu na úrady. Je väčšina tých, čo nemá žiadny takýto mat. v zásobe. Zamestnanci úradu sú “osoby 1. styku”.  Za 3 hodiny neochorejú? Nedovlečú to domov??? Ďakujem za akúkoľvek správu.

7. V nadväznosti na opatrenie o zatvorení nákupných centier, dovoľujem si požiadať o bližšiu informáciu, nakoľko máme maloobchodné prevádzky (predaj tovaru pre domácnosť a 20% potravinový sortiment), ktoré sú situované: 1. jednak v obchodnom centre (napríklad Shopping Palace Bratislava),  2. a jednak v retail parkoch (napríklad retail park Bratislava Rača – Púchovská 10, kde je 10 maloobchodných predajní so samostatným vstupom zvonku; ide o maloobchodné predajne situované okolo predajne Kaufland).

V prípade predajni podľa bodu 1 – zatvorené?

V prípade predajne podľa bodu 2 – zatvorené?

Ďakujem pekne za odpoveď!

8. Dobrý deň, rád by som podstúpil karanténu v Gabčíkove v zariadení MV SR, ale nemám dostatok financií, mám len 100€ k dispozícií.

9. Kto mi vystaví potvrdenie, že nemôžem vycestovať za prácou kvôli karanténe.

10. Prosíme o informáciu, ako získame Výnimku – povolenie na prechod hranice z Maďarska pre zamestnancov, ktorí u nás pracujú so živými zvieratami. Ide o odborníkov na určovanie pohlavia jednodňových moriek, ktoré sa nám vyliahnu v liahni a idú ďalej na výkrm.