UNICEF VYHLASUJE KRÍZOVÚ ZBIERKU NA POMOC UKRAJINE

Zintenzívnenie nepriateľských akcií na Ukrajine, predstavuje bezprostrednú hrozbu pre 7,5 milióna detí v krajine.

Milí priatelia,
 

na východnej Ukrajine som pôsobila 3 roky. Ocitla som sa tam krátko po obsadení Krymu. Vysídlených bolo vtedy 6 000 ľudí, ktorí verili, že sa problém za pár týždňov vyrieši. Žiaľ, vojna na Ukrajine vstúpila do 8. roku. Zintenzívnenie nepriateľských akcií na Ukrajine, predstavuje bezprostrednú hrozbu pre 7,5 milióna detí v krajine. Pracovníci UNICEF sú v prvých líniách pomoci a s miestnymi partnermi poskytujú okamžitú humanitárnu pomoc.

Neexistujú žiadne ozbrojené operácie takéhoto rozsahu, ktoré by neviedli k zbytočnej smrti detí. Ako všetky konflikty, aj tento rýchlo prerastie do detskej krízy.

Paľba z ťažkých zbraní pozdĺž kontaktnej línie v posledných dňoch poškodila kritickú vodnú infraštruktúru a vzdelávacie zariadenia. Ak boje neustúpia, desaťtisíce rodín by mohli byť násilne vysídlené, čo by dramaticky zvýšilo potrebu humanitárnej pomoci.

Posledných osem rokov konfliktu spôsobilo hlboké a trvalé škody na oboch stranách kontaktnej línie. Deti Ukrajiny teraz zúfalo potrebujú mier.
UNICEF vyzýva všetky strany, aby rešpektovali svoje medzinárodné záväzky na ochranu detí pred ublížením, a aby zabezpečili, že humanitárna pomoc sa môže bezpečne a rýchlo dostať k deťom v núdzi. UNICEF tiež vyzýva všetky strany, aby sa zdržali útokov na základnú infraštruktúru, od ktorej sú deti závislé – vrátane vodných a hygienických systémov, zdravotníckych zariadení a škôl.

Pomáhame ako vieme, potrebujeme však aj vašu pomoc. Vďaka ľuďom ako ste vy sa naša pomoc dostane k čo najväčšiemu počtu detí. Vaše príspevky môžete zasielať prostredníctvom našej stránky https://www.unicef.sk/ukrajina alebo poslať SMS s textom Ukrajina v hodnote 3 € na 844.

Ďakujem za pomoc každému z vás


S úctou

Mária Sliacka   Výkonná riaditeľka
   UNICEF Slovensko

Ako UNICEF pomáha na UKRAJINE? UNICEF pomáha na Ukrajine počas celej doby konfliktu (rok 2022 je už ôsmym rokom konfliktu) prostredníctvom štyroch kancelárii na oboch stranách kontaktnej línie a spolu s partnermi zabezpečuje zásobovanie vodou, hygienickými balíčkami, liekmi, vakcínami,  opravuje školy a zničenú infraštruktúru, pomáha deťom zotaviť sa z tráum, ktoré zažívajú počas vojny.   MÔŽETE TIEŽ POMÔCŤ ZASLANÍM SMS V HODNOTE 3 € S TEXTOM UKRAJINA NA 844. 

POŠLITE POMOC DEŤOM NA UKRAJINE

Dievčatá z Pavlopilu na východnej Ukrajine prichádzajú k cisterne s pitnou vodou, nakoľko kvôli ozbrojenému konfliktu v oblasti netečie voda z vodovodných kohútikov už niekoľko rokov. UNICEF do oblastí v blízkosti kontaktnej línie dodáva cisterny s pitnou vodou a pomáha pokrývať potreby miestnych obyvateľov. © UNICEF/UNI356700/Filippov 

POSLAŤ POMOC DEŤOM NA UKRAJINE

Za vašu pomoc veľmi pekne ďakujeme.